تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1099

خبر جشنواره‌ای وزیر ارشاد

سینماآنلاین: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمع‌بندی‌ نهایی درباره چگونگی برگزاری جشنواره‌های فجر تا آخر مردادماه خبر داد.

آخر مرداد تکلیف جشنواره‌های فجر مشخص می‌شود

به گزارش سینماآنلاین؛ در حالیکه رئیس سازمان سینمایی روز گذشته از منتفی شدن برگزاری آنلاین جشنواره فیلم فجر به دلیل مخاطرات اکران آنلاین در محافظت از آثار خبر داده بود،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگویی با روزنامه ایران از جمع‌بندی‌ چگونگی برگزاری جشنواره‌های فجر تا آخر مردادماه خبر داد.

براساس این گزارش، سید عباس صالحی گفته است: اسفندماه همه در هیأت دولت با پدیده‌ای ناشناخته روبه‌رو بودیم که تمامی صحبت‌های مطروحه در آن زمان براساس شناخت و بررسی وزارت بهداشت از آن مقطع و شکل پیشروی ویروس کرونا بود و امیدوار بودیم که نهایتاً تا پایان فروردین این ویروس کاملاً مهار شود، اما کم‌کم دامنه و شناخت از ادامه مسیر با اما و اگرهایی روبه‌رو شد و هنوز هم به‌وضوح و قطعی مشخص نیست که این رویه و شرایط تا چه زمانی طول خواهد کشید. پس با توجه به اینکه چشم‌انداز روشن و دقیقی وجود ندارد طبیعتاً امکان برنامه‌ریزی دقیقی نیز وجود ندارد و ما تنها می‌توانیم برای شرایط مختلف سناریوهای مختلف را پیش‌رو بگذاریم تا ببینیم در شکل‌ها و شرایط مختلف، چه اقداماتی را می‌شود متصور بود و براساس آنها پیش رفت.

او با اشاره به سناریوهای مختلفی که در نظر گرفته شده، ادامه داده است: سناریوی اول این بود که اگر کم‌کم با افول و وضعیت سفید کشور روبه‌رو شدیم، سعی کنیم جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی که در شش ماه اول امکان برگزاری‌اش نبود را در شش ماه دوم اجرا کنیم و در نیمه دوم سال جبران کنیم و تا حدودی هم پیش رفتیم و حتی دبیران جشنواره فیلم فجر را هم معرفی کردیم. امروز اما به نظر می‌رسد با روند فعلی، امکان تحقیق سناریو اول تقریباً غیرممکن شده و مجبوریم در چنین شرایطی روی سناریوهای دیگر متمرکز شویم. جمع بندی از شرایط پیش‌رو تا پایان مردادماه کامل خواهد شد و آن زمان می‌توانیم تصمیم بگیریم که جشنواره و رویدادهای نیمه دوم سال را برگزار کنیم یا نه. در واقع اگر به لطف خداوند شرایط به سمتی رفت که وضعیتی آرام‌تر را پیش‌رو داشتیم می‌توانیم جشنواره را در مدل‌هایی تازه که متناسب با وضعیت امروز کشور است برگزار کنیم و اگر هم چنین اتفاقی نیفتاد درباره جایگزین‌های دیگر و متناسب از قبل تصمیم‌گیری و در موعد مقرر آن را اجرا خواهیم کرد.

این اظهارات وزیر فرهنگ در حالی مطرح شده که گویا این حساسیت‌ها و بلاتکلیفی‌ها فقط درباره بعضی رویدادها مطرح است و جشنواره‌های تئاتر و فیلم مقاومت با چنان جدیتی کار را برای برپایی در پاییز پیش می‌برند که انگار کرونایی وجود ندارد. البته شاید هم تمهیدات و شیوه‌ای متفاوت برای برگزاری در نظر گرفته‌اند که فعلا خبری نشده است. این موضوع درباره جشنواره فیلم کودک اصفهان هم صدق می‌کند که برگزاری آنلاین بخش‌هایی از آن تاکنون رسانه‌ای شده است.

 

ارسال نظر