تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1089

یک بام و دو هوا در سازمان سینمایی

سینماآنلاین: در شر ایطی که سالن سینماها برای اکران فیلم‌ها باز اعلام شده و در اوج شیوع کرونا هیچگونه عقب‌نشینی از سوی مدیران سینمایی صورت نگرفت، تأکید بر برگزاری جشنواره‌های سینمایی به صورت آنلاین عجیب به نظر می‌رسد.

سالن‌های سینما باز؛ جشنواره‌های سینمایی آنلاین!!

به گزارش سینماآنلاین، با وجود این که ستاد ملی مبارزه با کرونا در چندین اطلاعیه طی ماه اخیر رأی به تعطیلی مجدد سالن‌ها داده بود، با اعلام سازمان سینمایی سالن‌های سینماها در سراسر کشور باز است و مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به دیدن فیلم‌های روی پرده می‌نشینند، ضمن آن که سمفا نیز هر روز از عدد بلیت فروخته شده و مخاطبان جذب شده به همین سالن‌های سینما، آمار می‌دهد!

 این که میزان استقبال مردم از حضور در سالن‌های سینما چقدر کاهش داشته مبحثی جداست، اما این که چرا سالن‌های سربسته سینما باز باشد و استادیوم‌های فوتبال که حضور در آنها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خطر کمتری دارد، تعطیل باشد، پرسش‌های زیادی به همراه داشته است، همچنان که باز بودن سالن‌های سینما و تأکید بر برگزاری جشنواره‌های سینمایی به صورت آنلاین هم از مدیریت یک بام و دو هوا پیروی می‌کند!
پرسش اینجاست که اگر قرار است جشنواره‌های سینمایی به واسطه خطر حضور مخاطبان در سالن نمایش فیلم یا سالن نقد و بررسی و کارگاه‌ها و ... آنلاین برگزار شود، حضور مخاطبان سینمای ایران در سالن‌های سینما چه توجیهی دارد؟ آیا اتفاقا مخاطبان جشنواره‌ها را نمی‌توان نسبت به مخاطبان عادی، در رعایت پروتکل‌ها بهتر کنترل کرد؟
برای برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی ایران در ماه‌های آینده، شاید یکی از دلایل میل به برپایی آنلاین، استقبال نکردن مهمانان خارجی از شرکت در آن باشد که مانند جشنواره فیلم جیفونی که اخیرا برگزار شد، می‌توان بخش بین‌المللی جشنواره‌ها را آنلاین برگزار کرد و برپایی کل جشنواره به صورت آنلاین منطقی نیست.

این نکته را هم می‌توان مورد توجه قرار داد که با توجه به ضرر سالن‌های سینمایی در سال 99 تاکنون، اتفاقا برپایی جشنواره‌ها و حمایت برگزارکننده و سازمان سینمایی از سالن‌ها بابت میزبانی از برنامه‌های جشنواره‌های داخلی در تهران و شهرستان‌ها (کودک، فیلم کوتاه، سینماحقیقت و ...) می‌توان به نوعی خسارات وارده به سالن‌ها را جبران کند که در صورت برگزاری آنلاین، این امکان هم از سالن‌دارها گرفته می‌شود.
در این واقعیت نباید شک داشت که امکان برگزاری رویداد آنلاین در کشور ما فراهم نیست و رویکرد طراحی شده، هر چه بیشتر جشنواره‌های سینمایی را به سمت برپایی فرمالیته و بی‌نتیجه‌تر از همیشه سوق خواهد داد.

ارسال نظر