تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1084

شروع «هفت و نیم» از داستان واقعی یک تجاوز

سینماآنلاین: کارگردان فیلم سینمایی «هفت و نیم» گفت: چند اتفاق پشت سر هم مثل تجاوز به چند دختر بچه، زنگ خطر را برایم به صدا در آورد و...

نوید محمودی از تجربه آنلاین اکران «هفت و نیم» می‌گوید

به گزارش خبرنگار سینماآنلاین، شیوع ویروس کرونا روی اکران فیلم‌ها نیز تأثیر گذاشته است. برخی از فیلمسازها به اکران آنلاین آثارشان رضایت دادند و برخی دیگر ترجیح دادند فیلم‌هایشان روی پرده برود. عده‌ای هم در مقابل اکران آنلاین مقاومت کردند و اکران در سینماها را مناسب اثرشان دانستند، اما بعد از چند هفته روی پرده ماندن با توجه به وضعیت بد استقبال مردم از سینما رفتن، ناچار به اکران آنلاین تن دادند. فیلم سینمایی «هفت و نیم» به کارگردانی نوید و تهیه‌کنندگی جمشید محمودی جدیدترین فیلمی است که فضای اکران آنلاین را تجربه کرده است.

هفت و نیم همچون سایر آثار برادران محمودی به بیان مصائب و مشکلات مهاجران افغان می‌پردازد و در خلاصه داستان آن آمده است: این فیلم ماجرایی زندگی هفت دختر افغانی و ایرانی را در هفت اپیزود به صورت سکانس پلان روایت می‌کند، هفت و نیم، قصه دخترانی است که جمعه شب مراسم عروسی آنها برگزار شود، اما هر کدام از آنها به نوعی درگیر مسأله‌ای هستند.

به بهانه اکران آنلاین «هفت و نیم»، تجربه کار با محسن تنابنده در فیلم تحسین شده رونا مادر عظیم (شکستن همزمان بیست استخوان) و دغدغه فیلمسازی برای مهاجران افغان به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

 

* دغدغه ساخت «هفت و نیم» از داستان واقعی یک تجاوز شروع شد

 

_از هفت و نیم برایمان بگویید؟ ایده ساخت و شکل گیری قصه  از کجا شروع شد؟

من به دلیل اینکه مادر مهربان عزیز و فداکاری داشتم، به زن‌ها و ماجراها و گرفتاری‌هایشان همیشه فکر می‌کردم. طبیعتا خیلی ذهنم درگیر ساخت یک فیلم  زنانه بود، تا اینکه متاسفانه چند اتفاق پشت هم افتاد؛ یک دختر بچه‌ مورد تجاوز قرار گرفت و بعد کشته شد. مدتی بعد یک دختر بچه دیگر در اصفهان توسط سه مرد مورد تجاوز قرار گرفت و... به‌یکباره زنگ خطری در ذهنم به صدا در آمد و دیدم خیلی اوضاع عجیب و غریب است. این فضاها من را برد به سمت نوشتن قصه «هفت و نیم» که هفت داستان در مورد هفت دختر است و باعث شد که این فیلم ساخته شود.

ایده‌ها معمولا از جایی می‌آیند و ذهن من را  درگیر خودشان می‌کنند، یعنی من به یک موضوع فکر می‌کنم، چیزی را می‌بینم یا یک چیز روی من تاثیر می‌گذارد و احساس می‌کنم اگر راجع به این موضوع حرف زده شود و تبدیل به فیلم شود و مخاطب آن را ببیند، چه اتفاقی می‌افتد وچقدر تاثیر گذار است. احساس می‌کنم اینها باعث می‌شود تا ذهنم درگیر یک مسئله شود. حالا چه عاشقانه یا اجتماعی... و پس از آن شروع به نگارش می‌کنم.

 

* آدم‌ها و اتفاقات «هفت و نیم» برای ساخته شدن همراه شدند     

- برای ساخت آثارتان شرایط عجیبی داشتید از «رفتن »تا به امروز  و کارهای جدید؟

خیلی شرایط عجیبی نبود. واقعا از لحظه‌ای که من فکر کردم این فیلم باید ساخته شود، با مشورتی که با جمشید به عنوان تهیه کننده کار  انجام دادم، سعی کردم در حدود دو ماه، فیلمنامه را آماده کنم و بعد طبیعتا کارهای مربوط به دریافت مجوز و پیش تولید و انتخاب بازیگرها و در نهایت ساخته شدن کار، زمان زیادی برد. اما در مجموع فکر می‌کنم «هفت و نیم»، فیلمی بود که آدم‌ها و اتفاقاتش برای ساخته شدن همراه بودند. البته این نظر من است.

 

* تجربه روزهای اول اکران آنلاین «هفت و نیم» خوشایند است

_ تجربه اکران آنلاین را چطور ارزیابی می‌کنید؟ فکر می‌کنید این سوژه از نگاه مخاطب باور پذیر است؟

 الان که دارم با شما حرف می‌زنم روزهای اول اکران تمام شده و به نظرم اکران خوشایندی بوده است، حتی می‌توانم بگویم اکران فوق‌العاده‌ای بوده و امیدوارم در ادامه هم اوضاع به همین صورت باشد و «هفت و نیم» در بین مخاطبان دیده بشود. این سوژه‌ها به نظرم با همه طیف‌های مخاطب ارتباط برقرار می‌کند.

1639281

 

_ شما سال گذشته هم فیلم «رونا مادر عظیم (شکستن همزمان بیست استخوان)» را در اکران هنر و تجربه داشتید، از شخصیت «رونا مادر عظیم» برایمان بگویید؟

«رونا مادر عظیم» که طبیعتا یکی از دوست‌داشتنی‌ترین فیلم هایی است که جمشید و من کار کردیم. جمشید کارگردان و من تهیه‌کننده فیلم بودیم. فیلمی بسیار زیبا و جذاب که مثل فیلم‌های دیگرمان آن را به مادرمان رونا تقدیم کردیم. آن فیلم  هم از بی‌مهری‌های رایج در زندگی اجتماعی و از مهاجرین می‌گوید و در روایت عشق یک فرزند به مادرش به تصویر کشیده شده است.

_ از همکاری با محسن تنابنده برایمان بگویید؟

تجربه کار با محسن تنابنده عزیز فوق‌العاده بود. تنها چیزی که می‌توانم راجع به ایشان بگویم، چند تا پشت سر هم «فوق العاده» است. 

 

* عشق «چند متر مکعب عشق»، عشق جذابی است

_  بین فیلم‌هایتان به کدام تعلق خاطر بیشتری دارید؟

فیلم‌ها هرکدام از یک زاویه‌ای جذاب هستند. الان که فیلم «هفت و نیم» در اکران آنلاین است، من بیشتر «هفت و نیم» را دوست دارم. سال گذشته بهمن ماه که «مردن در آب مطهر» در جشنواره فجر بود، من آن را دوست داشتم. پیش‌تر از آن هم «شکستن هم زمان بیست استخوان»، «رفتن» و «چند متر مکعب عشق».

اینکه به کدام تعلق خاطر بیشتری دارم، فکر می‌‌کنم عشق «چند متر معکب عشق»، عشق جذابی است که همیشه در زندگی و ذهنم می‌ماند و در زندگی این نوع عاشقی را توصیه می‌کنم.

 

* حساس کردن دیگران نسبت به دغدغه مهاجرین برایمان جذاب است

_همچنان قصد دارید در کارهای بعدی خود به دغدغه مهاجران افغان بپردازید ؟ البته مخاطب استقبال می‌کند اما باتوجه به اینکه شما کارگردان صاحب فکری هستید، نمی‌خواهید کمی از آن فاصله بگیرید؟

دلیل اینکه در مورد دغدغه مهاجرین فیلم می‌سازیم، این است حرف زدن و حساس کردن دیگران نسبت به دغدغه مهاجرین برایمان جذاب است و امیدوارم از این طریق بخشی از مشکلات حل شوند. طبیعتا موضوع‌های مهم و جذاب دیگری وجود دارد که به آنها فکر می‌کنیم و شاید ان شالله به زودی راجع به آن کار کنیم. خیلی برایمان مهم است‌. همان طور که در تلویزیون یکی دو سریالی که کار کردیم و خیلی پرمخاطب و موردتوجه بودند، اصلا به مهاجرین و دغدغه‌های آنها ربط نداشتند...

 

و حرف پایانی؟

امیدوارم همه‌چیز برای مردم همیشه خوب و  عالی باشد. و امیدوارم که مردم فیلم را ببینند و از تماشای «هفت و نیم» لذت ببرند.

 

گفت‌وگو: سعیده احمدی

ارسال نظر