تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1044

چهار سال است که منتظریم!

سینماآنلاین: سیدجلال‌الدین دری با اشاره به لزوم فرهنگسازی در اکران آنلاین، از بی‌سرانجامی فعالیت خود در تلویزیون گفت و این که دلیل چهار سال انتظار را نمی‌داند...

سیدجلال‌الدین دری: اکران آنلاین نیاز به فرهنگسازی دارد

به گزارش سینماآنلاین، با اولین تجربه‌ی  بلند سینمایی در مقام کارگردان توانست جایزه‌ بهترین فیلم تکنیکی و هنری از منظر داوران جشنواره ایندین فست آمریکا را از آن خود کند. سید‌جلال‌الدین دری نویسنده، کارگردان در رشته‌ی حقوق تحصیل کرده است. از اعضای اصلی هیات مدیره کانون فیلمنامه‌نویسان خانه سینما بوده و در این کانون مسئولیت دبیری و نایب رئیسی را نیز برعهده داشته است، ضمن آن که در تئاتر نیز نمایش‌های مختلفی را روی صحنه برده است. اولین ساخته‌ بلند سینمایی دری با نام «نرگس مست» سه سال در نوبت اکران قرار داشت. به بهانه اکران این فیلم گفت‌و‌گوی کوتاهی با این کارگردان انجام دادیم.

index1

مسیری که شما برای ساخت فیلم اول طی کرده‌اید، ساده نبوده و پس از تجارب مختلف اتفاق افتاده است... از حقوق چطور رسیدید به دنیای سینما و تئاتر و تلویزیون؟

تحصیل در رشته حقوق طبق خواسته‌ پدرم بود اما حقوق را اگر بخوانی، رشته پیچیده‌ای است که ذهن آدم را باز می‌کند. من در کنار حقوق یکسری هنرها را تجربه کردم؛ خط، موسیقی، ادبیات و... علاقه به هنر همیشه همراه من بوده و فعالیت‌های مختلفی در زمینه‌های مختلف هنری انجام داده‌ام.

فیلم «نرگس مست» روی شخصیت‌های تاریخی متمرکز شده و از این حیث تلاش شما حائز اهمیت است. از بین شخصیت‌های نرگس مست با کدام شخصیت بیشتر ارتباط برقرار کردید؟

هرکدام از کارکترها برایم ستودنی است؛ از خاچیک تا عارف  برایم ویژگی‌های خاصی داشتند و محترم بودند.

خودتان چقدر اهل موسیقی هستید؟

من در دوران نوجوانی و در دهه ۶٠ که موسیقی ممنوع بود کلاس سنتور می‌رفتم و ساز یکی از اقوام را قرض کرده بودم و تمرین می‌کردم. این دغدغه در من ریشه دارد و در ناخودآگاهم هست. می‌توانم بگویم تقریبا موسیقی ایرانی را می‌شناسم.

index2

این اولین ساخته بلند سینمایی شما به حساب می‌آید. بیشترین سختی کار در ثبت این فیلم در کارنامه شما کجا رقم خورد؟  

این فیلم در نوع خود نمونه‌ای در گذشته‌ نداشت و من نمی‌توانستم برای ساختنش از جایی ایده بگیرم. به این دلیل در ابعاد مختلف، پروژه سختی بود؛ هم از لحاظ قصه، هم از لحاظ شخصیت‌‌پردازی و چینش آدم‌ها و... شاید بهتر باشد بگویم هر پلانی در این فیلم برایم یک آزمون و خطا حساب می‌شد.

از نمایش عمومی «نرگس مست» بگویید؟ از اکران آنلاین فیلم راضی هستید؟

«نرگس مست» بعد از دو، سه سال ماندن در صف اکران، در یک تایم مرده و دقیقا بعد از جشنواره فجر در سینماها اکران عمومی شد. فیلم ٢٣ بهمن اکران شد و چهار، پنج روز بعد به دلیل شیوع کرونا اکرانش متوقف شد تا به اکران آنلاین رسیدیم و اتفاقا اکران آنلاین دلگرم‌کننده بود؛ یعنی کمی بهتر از اکران سینما بود.  اکران آنلاین معایب و مزایای خودش را دارد. مردم کار را از شبکه‌های غیر مجاز با کیفیت پایین و با پخش هر نوع آگهی وسط فیلم می‌بینند، در حالی که کیفیت اکران آنلاین از شبکه‌های تلویزیونی غیر مجاز بهتر است. می‌توانم بگویم بعضا کیفیتش از برخی سالن‌های سینما هم بهتر است.  ما چهار سالن سینما باکیفیت استاندارد داریم اما در اکران آنلاین با کیفیت اچ دی و قیمت ارزان  می‌توان فیلم را دید...ضمن آن که به هر فیلمی یک فضای یکسان برای ارائه داده می‌شود و اوضاع مثل اکران در سالن‌های سینما نیست که در آن نابرابری (از نظر اختصاص تعداد سانس و سالن) به چشم بخورد... اگر در زمینه مقابله با تکثیر غیرقانونی فیلم‌ها تدبیری اندیشیده شود، بستر مطلوب‌تری برای ارائه آنلاین فیلم‌ها اتفاق می‌افتد چرا که قاچاق/ تکثیر غیرقانونی فیلم‌ها به اثر، هنرمند و روند تولید و اکران لطمه می‌زند.
index4

کارجدیدی را آغاز کرده‌اید؟

درصدد هستم اما چند عامل باید دست به دست هم بدهد تا این اتفاق بیفتد. خواست مسئولین، خواست سرمایه‌گذار و... من چند کار آماده دارم اما تا خواست این عزیزان نباشد، زمان خاصی را نمی‌توان برای شروع ساخت فیلم جدید پیش‌بینی کرد...

همکاری با تلویزیون برای شما چگونه بوده است؟

اوضاع تلویزیون هم خوب نیست. من سه سریال آماده دارم که یکی از آنها تهیه‌کننده‌اش محمدعلی اسلامی است که کارهای خوبی نظیر «زیر تیغ» را تا به امروز داشته است اما این کار در حال حاضر متوقف است و ابدا دلیل این توقف چندساله را نمی‌دانم. هیچ توضیحی هم نمی‌دهند و چهار سال است که منتظریم!


سعیده احمدی

ارسال نظر