تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1042

اکران‌آنلاین در این شرایط فیلم‌سوزی است

سینماآنلاین: سیاوش اسعدی گفت: «مستوفی» با سه فیلم قبلی من کاملا متفاوت است؛ با یک اتمسفر شهری در طبقه متوسط و گونه‌ای از عاشقانه که من تا به حال به سمت آن نرفته‌ام.

سیاوش اسعدی: «مستوفی» با ساخته‌های قبلی من تفاوت دارد

«سیاوش اسعدی» کارگردان سینمای ایران که پس از «حوالی اتوبان»، «جیب‌بر خیابان جنوبی» و «درخونگاه» در پی کارگردانی چهارمین فیلم بلند سینمایی خود با نام «مستوفی» است به سینماآنلاین گفت: مصمم هستیم پیش تولید فیلم را به صورت رسمی شروع کنیم اما با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به کووید19 و پاندومی کرونا، فعلا دست نگه داشته‌ایم تا شرایط بهتر شود.

او با اشاره به این که «مستوفی» یک درام عاشقانه در بستر شهری است که به مناسبات اهالی سینما و تئاتر می‌پردازد، درباره فاصله این فیلم با سه فیلم قبلی خود گفت: «مستوفی» با سه فیلم قبلی من کاملا متفاوت است؛ با یک اتمسفر شهری در طبقه متوسط و گونه‌ای از عاشقانه که من تا به حال به سمت آن نرفته‌ام. این فیلم برای من یک تجربه جدید محسوب خواهد شد.


* این فیلم‌ها، سینمایی نیستند/ برای نمایش برخی کارها بر پرده سینما، زور اصلی را لامپ پروژکتور می‌زند نه سینما/ در سال‌های اخیر انبوهی از فیلم‌های تلویزیونی به اسم فیلم سینمایی به خورد‌ِ خلق الله داده شد...


این فیلمنامه‌نویس و کارگردان درباره وضعیت روز سینمای ایران، اکران سینماها در شرایط کرونا و اکران آنلاین فیلم‌ها نیز گفت: من موافق حفظ ذات سینما هستم، اما در این شرایط به‌خاطر ١۵ هزارتومان بلیط سینما نمی‌شود بر سر جان مردم ریسک کرد. با این وجود به شدت با اکران‌آنلاین (با شرایطی که دارد) مخالفم.

او ادامه داد: هر فیلمی که زمانش ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه است، فیلم سینمایی نیست. فیلم‌های تلویزیونی هم ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه هستند... پس هر فیلمی هم‌ که در سینما نمایش داده می‌شود لزوما فیلم سینمایی نیست! و سینما تعریف دارد... هر چند که در سال‌های اخیر انبوهی از فیلم‌های تلویزیونی به اسم فیلم سینمایی به خورد‌ِ خلق الله داده شد... فیلم‌هایی که بهترین انتخاب برای نمایش در تلویزیون و‌ فضای مجازی بودند، در سالن‌های سینما نمایش داده شدند و‌ ظرفیت اکران محدود را محدودتر کردند و ... فیلم‌هایی بی‌زوری که به واسطه یک پروانه سینمایی، در حد فیلم سینمایی مدعی بودند! ولی در واقع زور اصلی را لامپ پروژکتور بخت برگشته و‌ بی‌نوایی می‌زد که فیلم قوطی‌کبریتی تلویزیونی را روی پرده پروجکت می‌کرد، تا بزرگ بنماید . فارغ از آن که فقط حقارتش را اگراندیسمان می‌کند و اساسا سینمایی در کار  نیست.

*برای حل مسیٔله، صورت مسئله را پاک نمی‌کنند/ سینما یک آئین است


اسعدی گفت: فیلم سینمایی یعنی فیلمی که باید آن را داخل سینما دید. فیلمی که همه اجزای آن برای پرده بزرگ طراحی شده. فیلمی برای پرده که باید روی پرده بزرگ دید...اگر فیلم‌تان چنین است، پس واجب است که برای اولین بار در سینما نمایش داده شود. برای حل مسیٔله، صورت مسیٔله را پاک نمی‌کنند! سینما یک آیین است، تیٔاتر یک آیین است. مگر می‌شود تیٔاتر را در خانه دید؟! ...

او در ادامه اظهار داشت: اکران‌آنلاین‌ در شرایطی شدنی است که بازار مکاره کپی‌های غیرقانونی به طور جدی و نه در حد حرف متوقف شود، سکوریتی و امنیت فیلم‌ها حفظ شود و فیلم‌ها اکران همزمان داشته باشند؛ یعنی همزمان هم در سالن سینما اکران شوند و هم مردم بتوانند در امنیت کامل بلیت اکران‌آنلاین را بخرند. طبیعتا اگر چنین‌شود فروش فیلم‌ها تصاعدی بالا خواهد رفت.


اسعدی در پایان درباره فعالیت‌های خود در کارگاه‌های آموزشی گفت: جدای از سایر کلاس‌هایی که درگیر آن هستم، به اتفاق «ژاله صامتی» یک مجموعه ورک‌شاپ ثابت وادامه دار داریم  که این روزها با توجه به شرایط کرونایی جامعه، فعلا این کلاس‌ها لغو شده تا وقتی که شرایط کمی عادی‌تر شود.

 

ارسال نظر