تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1030

غرش ایرانی در ونیز

سینماآنلاین: هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز با تمهیدات خاص تحت تاثیر شیوع کرونا، از تاریخ ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۲ تا ۲۲ شهریور ۱۳۹۹) برگزار می‌شود. به این بهانه، بر حضور ایران در این رویداد جهانی مرور داشته‌ایم.

مروری بر حضور ایرانی‌ها در جشنواره قدیمی ایتالیا

به گزارش سینماآنلاین، جشنواره ونیز؛ قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان یکی از جذاب‌ترین آنهاست؛ هوای آفتابی، ساحل زیبای لیدو، فرش‌های قرمز، تالارهای بزرگ و باشکوه و ستارگانی که هزاران مشتاق را به این جزیره کوچک می‌کشانند.

این جشنواره قدیمی و معتبر جهانی در کنار جشنواره‌های برلین و کن به عنوان یکی از رویدادهای برتر سینمایی جهان قرار دارد.

مرور کوتاهی بر این جشنواره‌ی شگفت‌انگیز و حضور سینماگران ایرانی نشان می‌دهد سینمای ایران هرچند پس از چهار دهه از آغاز به کار این جشنواره در سال ۱۳۵۰ در آن حضور یافته است، اما این حضور، با شروعی موفق همراه بوده است.

داریوش مهرجویی همان سال با فیلم «گاو» توانست نخستین اعتبار سینمای ایران در عرصه‌های بین‌المللی را با جایزه ویژه داوران موسوم به FIPRESCI Prize  به دست آورد.  

سال‌های بعد سینمای ایران در این جشنواره ناکام ماند تا این‌که اولین چهره ایرانی که به جمع داوران جشنواره «ونیز» راه یافت عباس کیارستمی کارگردان مطرح سینمای ایران در عرصه بین‌المللی بود که در پنجاه و دومین دوره جشنواره فیلم ونیز در سال ۱۳۷۴ به عنوان نخستین سینماگر ایرانی بر مسند داوری بخش رسمی نشست و در همان سال  فیلم «دت یعنی دختر» ساخته ابوالفضل جلیلی توانست در بخش مسابقه رسمی به نمایش درآمد و دو جایزه اوزله طلایی و جایزه یونیسف را کسب کرد.

البته او در سال ۱۳۷۰ هم نامزد جایزه شیر طلایی بود اما نتوانست آن‌ را برای فیلم «رقص خاک» کسب کند.

عباس کیارستمی هشت سال بعد  در سال ۱۳۷۸ توانست جایزه شیر نقره‌ای این جشنواره را برای فیلم «باد ما را خواهد برد» دریافت کند.

پنج سال بعد در موفق‌ترین سال سینمای ایران در جشنواره «ونیز» که مصادف با پنجاه و هفتمین دوره برگزاری این رویداد سینمایی در سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۹) بود، سمیرا مخملباف به عنوان دومین داور ایرانی در بخش مسابقه رسمی حضور داشت و محمد اطبایی داور جایزه جنبی نتپک در ونیز بود. در این سال جعفر پناهی با فیلم «دایره» شیر طلایی بهترین فیلم جشنواره را به همراه پنج جایزه دیگر برای سینمای ایران به ارمغان آورد.

جایزه‌ای که تا آن زمان ۳۳ بار اروپایی‌ها و مابقی را غیر اروپایی‌ها برده بودند. همان سال مرضیه مشکینی نخستین زن فیلم‌ساز ایرانی بود که توانست چند جایزه را از این رویداد به دست آورد. او جایزه ویژه یونسکو و CinemAvvenire را برای فیلم «روزی که زن شدم» کسب کرد.

بابک پیامی که جایزه شیر نقره‌ای برای بهترین کارگردانی فیلم «رای مخفی» را به‌دست آورده بود، جوایز OCIC، Netpac ،Unicef و جایزه Pasinetti را هم در پنجاه و هشتمین دور این جشنواره به دست آورد.

شصت‌وسومین دوره جشنواره فیلم ونیز در سال ۱۳۸۵ با حضور محسن مخملباف به عنوان یکی از داوران انتخاب بهترین فیلم اول همراه بود و سه سال بعد و در دوره شصت و ششم رامین بحرانی به عنوان یکی از داوران جایزه فیلم اول در ونیز حضور داشت که در این سال فیلم «زنان بدون مردان» ساخته شیرین نشاط جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی و جایزه یونیسف را دریافت کرد و فیلم «تهرون» ساخته نادر تکمیل همایون بهترین اثر بخش هفته منتقدان نام گرفت.

اما در کنار این حضورها؛ بد نیست مروری کوتاه بر داوران ایرانی این جشنواره با قدمتی حدودا ۷۵ ساله نیز داشته باشیم.

شیرین نشاط یکی از داوران بخش افق‌های جشنواره ونیز در سال ۲۰۱۰ بود. در آن سال فیلم کوتاه «آکوردئون» ساخته جعفر پناهی تنها فیلم ایرانی منتخب جشنواره بود که جایزه «لینامانیاکاپره» را دریافت کرد.

امیر نادری سینماگر ایرانی در جشنواره ونیز ۲۰۱۲ حضور در میان داوران بخش افق‌های جشنواره را تجربه کرد و در هفتادمین دوره این رویداد سینمایی گلشیفته فراهانی یکی از داوران بخش افق‌ها بود، سالی که شهرام مکری با فیلم «ماهی و گربه» جایزه هیات داوران این بخش را برای نوآوری و خلاقیت دریافت کرد.
سال 2014، رخشان بنی‌اعتماد برای فیلم «قصه‌ها» توانست جایزه بهترین فیلمنامه را به طور مشترک با فرید مصطفوی به دست بیاورد.

سال گذشته و در هفتاد و چهارمین دوره جشنواره ونیز، رخشان بنی‌اعتماد هم یکی از اعضای هیات داوری بخش افق‌های جشنواره بود و در نهایت وحید جلیلوند جایزه بهترین کارگردانی و نوید محمدزاده جایزه بهترین بازیگری را برای فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» از بخش «افق‌های جشنواره کسب کردند.

در هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز فاطمه معتمدآریا داور بخش افق‌ها بود و رامین بحرانی سینماگر ایرانی-آمریکایی نیز داور بخش فیلم‌های اول تا در مجموع تعداد داوری‌های سینماگران ایرانی در این رویداد سینمایی به عدد ۱۱ (توسط ۱۰ سینماگر) برسد.

سال گذشته فیلم سینمایی «متری شش و نیم» به عنوان تنها نماینده سینمای ایران در جشنواره ونیز ۲۰۱۹، در این رویداد سینمایی به نمایش درآمد و متاسفانه نتوانست موفقیتی در این جشنواره به دست آورد

سینماگران ایرانی تاکنون دوبار داوری بخش اصلی (مسابقه رسمی) جشنواره ونیز را عهده‌دار بوده‌اند و چهار بار در بخش افق‌ها و چهار بار نیز برای انتخاب بهترین فیلم اول داوری کرده‌اند. رامین بحرانی نیز تنها سینماگر ایرانی تبار است که تاکنون دو بار به عنوان داور جشنواره ونیز انتخاب شده که هر دو بار آن برای انتخاب بهترین فیلم اول جشنواره بوده است.
هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز با تمهیدات خاص تحت تاثیر شیوع کرونا، از تاریخ ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۲ تا ۲۲ شهریور ۱۳۹۹) برگزار می‌شود.

 

ارسال نظر