تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1027

کاوه مظاهری: موفقیت ترکیبی از خیلی چیزهاست

سینماآنلاین: کاوه مظاهری که این روزها درگیر فیلم بلند سینمایی «بوتاکس» است می‌گوید حس خوبی از اکران آثار قبلی‌اش در گروه هنر و تجربه گرفته است.

 حس خوبی از «هنروتجربه» گرفتم

به گزارش سینماآنلاین، کاوه مظاهری، اولین فیلم کوتاه داستانی‌اش را با عنوان «موچین» در سال ۱۳۸۶ساخت و بعد از آن پنج فیلم کوتاه داستانی و بیش از سی فیلم مستند کوتاه و بلند ساخته است. همچنین در بسیاری از پروژه ها به عنوان نویسنده و تدوینگر حضور داشته است. موفق‌ترین فیلم‌های او درعرصه ملی و بین‌الملل، فیلم مستند «گزارشی درباره مینا» و فیلم کوتاه داستانی «روتوش» است. روتوش در سال 2017، با کسب جایزه بهترین فیلم کوتاه از جشنواره های ترایبکا، کراکوف و پالم اسپرینگز، سه بار متوالی برای رقابت در جوایز اسکار 2018 به آکادمی اسکار معرفی شد. این فیلمساز با ساخت دو فیلم تحسین شده «روتوش» و «شهربازی» در فستیوال‌های داخلی و جهانی، توانست جایگاه خود را به تثبیت برساند.  مظاهری امسال تصمیم گرفته اولین فیلم بلند داستانی خود را با نام «بوتاکس» به مرحله‌ی ساخت برساند. گفتگوی کوتاهی با این هنرمند درباره‌ حال و احوال کاری این‌روزهایش کردیم.

چه خبر از «بوتاکس»؟ در چه مرحله‌ای از ساخت قرار دارد؟ 

«بوتاکس» در حال حاضر در مرحله‌ی نهایی موسیقی است. درباره‌ی فیلم باید بگویم یک فیلم اجتماعی است و مهدخت مولایی و سوسن پرور در آن ایفای نقش کرده‌اند. هفته آینده خبرهای تکمیلی را در اختیار رسانه‌ها قرار خواهیم داد.

نگاهتان به حضور بازیگران در فیلم‌هایتان به چه شکل است؟ به انتخاب خودتان از چهره‌های آشناتر استفاده نمی‌کنید؟ 

در فیلم بلند خودم تا حدودی بازیگر چهره داشتم اما خب بحث بودجه را نیز باید در نظر گرفت زیرا من با بودجه‌ بالایی فیلم نساخته‌ام.

 پرونده‌ «شهربازی» و «روتوش» کی برای خود شما بسته می‌شود؟ با وجود این‌که اکران‌های جهانی این دو فیلم ممکن است ادامه داشته باشد...؟ 

پرونده «روتوش» که خیلی وقت است بسته شده و اگر جایی نمایش داده می‌شود به خواست خود محافل و فستیوال‌هاست؛ اما «شهربازی» بعد از اسکار پرونده‌اش برای من بسته می‌شود.

 اکران در هنروتجربه به شکل خودخواسته است یا خیر؟ 

برای فیلم کوتاه آپشنی جز هنروتجربه نداریم. البته من «شهربازی» را آنلاین اکران کردم.

برای اکران فیلم بلندتان چه برنامه‌ای دارید؟

در خصوص اکران «بوتاکس» در هنروتجربه یا در گروه‌های سینمایی یا اکران آنلاین این فیلم هنوز برنامه‌ای ندارم و قاعدتا همه چیز بستگی به شرایط دارد.

 مزیت اکران هنروتجربه را در چه می‌بینید؟  

من حس خوبی از هنروتجربه گرفتم و دست‌اندرکاران این گروه نیز از کار ما خیلی راضی بودند و در کنار چند فیلم دیگر «هنر و تجربه» از کار ما استقبال شد.

چرا اکثر فیلمسازها با مستندسازی یا سینمای کوتاه شروع می‌کنند، با ساخت فیلم بلند وارد راهی می‌شوند که دیگر انگار برگشتی برایشان مقدور نیست؟ یعنی ممکن است خیلی کم‌تر باردیگر به سمت ساخت مستند و فیلم کوتاه بروند...

 من خودم هیچ‌وقت اینگونه عمل نکرده‌ام و چنین چشم‌اندازی ندارم. ساخت مستند سهل‌والوصول‌تر است اما خب، سختی‌های خودش را دارد. جنس مستند ما در ایران سوژه محور است و جذابیتش از سوژه است و جهان‌بینی خاصی ندارد. خیلی از دوستان من هم بعد از ورود به سینمای بلند، هم‌چنان در مستند و یا فیلم کوتاه هستند و بسیار موفق عمل می‌کنند. 

به احتمال زیاد و پس از موفقیت‌های آثار قبلی، بسیاری منتظرند اولین ساخته‌ی بلند شما را ببینند. فکر می‌کنید چقدر موفق خواهد بود؟ 

موفقیت ترکیبی از خیلی چیزهاست که دست به دست هم می‌دهند تا چیزی که در ذهن فیلمساز است رقم بخورد در «بوتاکس» فکر می‌کنم این اتفاق افتاده است من تمام تلاشم را به خرج داده‌ام.


سعیده احمدی

ارسال نظر