تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1001

«شیرجه بزرگ» هم برای ما تلخ شد

سینماآنلاین: کریم لک‌زاده می‌گوید: این روزها، روزهایی است که فقط نگاه می‌کنیم ببینم زنده می‌مانیم یا خیر. البته که شرایط کرونا ثابت کرد سینما خیلی هم چیز به درد بخوری نیست!

کریم لک‌زاده: کرونا ثابت کرد سینما خیلی هم چیز به درد بخوری نیست!

به گزارش سینماآنلاین، «کریم لک‌زاده» کارگردانی‌ست که قرنطینه هم مانع نمی‌شود که او فیلم نسازد، شاید بهتر باشد بگوییم اگر او را با دوربین ساده‌ای در یک اتاق خالی هم تنها بگذاریم، بدون شک قصه‌ای می‌سازد و آن را تبدیل به تصویر می‌کند.

کریم‌لک‌زاده، کارگردان جوان که سینمای خاص خودش را دارد، کم‌حاشیه و حتی می‌توان گفت بدون حاشیه است. شاید اغراق باشد که بگوییم سینمای خاص خودش اما تنها با دیدن چند کار از او و قاب‌سازی و شیوه‌ی مدیریتش به عنوان کارگردان می‌توان فهمید که شبیه هی‌چکس فیلم نمی‌سازد. او با دغدغه‌هایش همراه می‌شود، کشف و در نهایت خلق می‌کند. لک‌زاده با سخت چندین فیلم در حال حاضر در جایی ایستاده که بسیاری از بازیگران دوست دارند شانس خود را برای حضور در اتمسفر این فضا امتحان کنند.

او به تازگی فیلم «شیرجه بزرگ» را با پیش‌تولیدی سنگین و با حضور چهره‌هایی چون پگاه آهنگرانی و پدرام شریفی مقابل دوربین برده است، سایر بازیگرانش مانند قبل چهره‌های ناشناخته اما تاثیرگذاری هستند. با او گفت‌وگوی کوتاهی کردیم و برایمان از حال و هوای این‌روزها و شیرجه‌اش گفت.

* وضعیت «شیرجه بزرگ» چگونه است؟

یک فیلم جاده‌ای است و در واقع یک مسیر است که شخصی آن را در جستجوی خودش طی می‌کند و در این راه اتفاقاتی را تجربه می‌کند که لزوما زمینی نیست. این فیلم هم مثل همه چیزهایی که با آمدن کرونا تلخ شده، برای ما تلخ شد. فیلم تمام شد اما خیلی هم به دل ما نچسبید. با این وصف، صداگذاری فیلم در حال اتمام است.
https://media.mehrnews.com/d/2020/02/24/3/3393017.jpg

 

* راستی با باز شدن سینما در این دوران و شرایط موافق بودید؟

باید یک تصمیمی گرفته می‌شد. اگر همه رعایت کنند شاید مشکلی پیش نیاید. بالاخره برای این فیلم‌ها هزینه شده است و باید بحث مالی و سود فیلم‌ها را هم در نظر گرفت، اما در این وضعیت، برخی سو‌استفاده‌ها درست نیست و به نظرم هر آب گل‌آلودی جای ماهی گرفتن نیست.

*بسیاری از هنرمندان برای حضور در تلویزیون و کار کردن با این رسانه گارد دارند، شما اما در این‌روزهای کرونایی، سریالی را به عنوان فیلمنامه‌نویس روی آنتن دارید. از این حضور بگویید؟

 واقعیت این است که در حال حاضر سینما هم اوضاع خوبی ندارد و شاید از تلویزیون بدتر باشد! در هر دوجا سیستم در حال پیش‌بردن کار خودش هستند و ما هم بالاخره برای امرار معاش کاری بکنیم و پای آن بایستیم. سریال تلویزیونی با توجه به ساز و کاری که دارد، افت و خیزهای خودش را دارد. من قبلا هم با این تیم کار کرده بودم و البته به غیر از دستمزد گرفتن به این توجه می‌کنم که کار خوبی را نگارش کنم و مخاطب درگیر یک قصه جذاب باشد. سعی کردم با «شاهرگ» مخاطب را درگیر یک درام جذاب کنم.

http://static2.honaronline.ir/thumbnail/XmXfgZWYCKmv/t455U-vj7HoFiK2lSX4ww6IFYUG8sUEk5_3jCPI962hFPHLQ5ePnhtgpIs3g4bUW/%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%85+%D9%84%DA%A9+%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87.jpg

* با توجه به این که تجربه نمایش فیلم در گروه «هنر و تجربه» را دارید، درباره وضعیت امروز این گروه و حواشی پیش آمده پیرامون آن چه نظری دارید؟

«هنروتجربه» در حال حاضر یک اسم بیشتر نیست. من در «هنروتجربه» دو فیلم بلند و کوتاه داشتم اما حتی گفته‌ام من فیلم خاکسپاری‌ام را هم از هنروتجربه پخش نمی‌کنم، زیرا در هنروتجربه یک سیستمی وجود دارد که با دو اسم هنر و تجربه، هرنگاه جدید را با اکران ضعیف خنثی می‌کند. باید بگویم در شورای سیاست گذاری‌اش، سلیقه سینمای اصلی را دارند و آنجا هم سودای آن جنس فیلم‌ها موج می‌زند و هر فیلمی بیشتر بفروشد اکران بیشتری دارد. هنروتجربه فعلی، یک پوسته‌ی تو خالی است  و ای کاش این اسم را هرگز روی این پوسته نمی‌گذاشتند.

* قصد شروع یک کار جدید را ندارید؟

این روزها، روزهایی است که فقط نگاه می‌کنیم ببینم زنده می‌مانیم یا خیر. البته که شرایط کرونا ثابت کرد سینما خیلی هم چیز به درد بخوری نیست!

 

سعیده احمدی

ارسال نظر