تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1000

هشدار در واگذاری شبکه خانگی به تلویزیون

سینماآنلاین: «محمدرضا مصباح» گفت: اگر قرار باشد تلویزیون نوعی تصدی‌گری را عهده‌دار شود و شبکه نمایش خانگی هم، به یک شبکه‌ مانند سایر شبکه‌های تلویزیون بدل شود، چه اتفاقی تازه‌ای رخ داده جز ایجاد یک انحصار جدید؟!

عدم تغییر رویکرد، انحصاری جدید به بار می‌آورد

به گزارش سینماآنلاین، شب گذشته در بخشی از هفتادمین قسمت از برنامه سینمایی هفت، میزگرد چالش‌های جدید نمایش خانگی و وضعیت این حوزه با حضور «محمدرضا مصباح» و «منصور سهراب‌پور» دو تهیه‌کننده و کارشناس برپا شد.

در بخشی از این میزگرد محمدرضا مصباح گفت: تصور من این است که وجود شبکه نمایش خانگی اجتناب ناپذیر، نیاز فرهنگی جامعه و کاملا قابل درک بود. متاسفانه ما در کشور در بیشتر حوزه ها با آزمون و خطا رو به رو هستیم در این مورد هم همین طور است. در زمینه نمایش خانگی سیاست‌گذاری و کار کارشناسی درستی صورت نگرفت و چشم‌اندازی برای آن تعریف نشده بود. اوایل بیشتر نگاه تجاری مطرح بود و نگاه هنری زیاد معنا نداشت. معتقدم که نمایش خانگی در حوزه محتوا نیاز به یک پوست اندازی جدی دارد. ما نیاز داریم به یک نگاه متفاوت و تغییر رویکرد.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود با توجه به رویکرد تازه در مدیریت شبکه نمایش خانگی: اگر قرار باشد به تلویزیون بیاید و یک شبکه‌ای شود مانند سایر شبکه‌های تلویزیون خوب چه اتفاقی برای آن میافتد؟ نگاه اگر اصلاح نشود یک انحصار اشتباه به وجود می‌آید.

این تهیه‌کننده و کارگردان تأکید کرد: اگر نمایش خانگی به عنوان یک رسانه فراگیر در اختیار تلویزیون قرار بگیرد باید دید چه چیز آن قرار است تغییر کند؟

او اظهار داشت: ما به مسیری رفته‌ایم که در آن نمایش خانگی اهداف ما را تامین نکرده است. شبکه نمایش خانگی به سینما ضربه زده است و سینما را با خطر ورشکستگی زودرس مواجه ساخته است. بازیگران، کارگردانان خوب ما به خاطر دستمزد و تهیه کنندگان ما به به خاطر بازگشت سرمایه در حال کوچ به سینمای خانگی هستند.

مصباح در بخش دیگری از این میزگرد تأکید کرد: به نظر می‌رسد وزارت ارشاد می‌بایست تمرکزش منحصرا روی سینما باشد تا اتفاقات بهتری رقم بخورد. در حال حاضر در مورد تصدی‌گری صدور پروانه برای شبکه نمایش خانگی، هم ارشاد سکوت عجیبی به خرج می‌دهد و هم صداو سیما همچنان بی‌برنامه است. تغییر مدیران سازمان سینمایی در هر دولت یکی از دلایل نابه سامانی است.

او با اشاره به این که در حوزه نمایش خانگی توفیقاتی هم به دست آمده، گفت:  به نظر می‌رسد، اگر به دنبال رشد و تعالی این شبکه هستیم باید یک شورای مشترک و متخصص  از صدا و سیما و سازمان سینمایی تشکیل شود تا ریل گذاری برای آینده صورت پذیرد.

 

 

 

ارسال نظر