تماس با ما درباره ما
کد خبر: 974

ناصر تقوایی جای چه کسانی را تنگ کرد؟

سینماآنلاین: اگر در صحنه جریان‌ساز سینمای دنیا (هالیوود) فیلمسازان مبتکرشان را مراقبت می‌کنند تا در سنین بالا هم بتوانند شاهکار خلق کنند، اینجا ما نشسته‌ایم و آن‌ها را توی سر امثال تقوایی و بیضایی و کیمیایی و مهرجویی می‌زنیم...

این کاری است که خودمان با خودمان کرده‌ایم...

ناصر تقوایی جای چه کسانی را تنگ کرد؟

امید حق‌شناس

۱- این کاری است که خودمان با خودمان کرده‌ایم. مقصر خودمان هستیم؛ هر سال می‌نشینیم و در سالروز تولد فیلمساز مهمی چون ناصر تقوایی، افسوس می‌خوریم که چرا او فیلم نساخت. سال‌هاست بعضی‌ها پا را فراتر می‌گذارند که حیف از او که دیگر نمی‌تواند فیلم بسازد!!! ما ملت افسوس‌ها هستیم اما جای افسوس، اینجا نیست. آنجاست که محفلی‌ها و دارودسته‌ای‌ها از هر شکل و دسته‌ای که باشند سال‌ها از خالق ناخدا خورشید و ای‌ایران ترسیدند و حالا از نبودش خوشحال هم هستند؟ چرا؟ چون جا برای ترک‌تازی خودشان باز شده است.

۲- اگر در صحنه جریان‌ساز سینمای دنیا (هالیوود) فیلمسازان مبتکرشان را مراقبت می‌کنند تا در سنین بالا هم بتوانند شاهکار خلق کنند، اینجا ما نشسته‌ایم و آن‌ها را توی سر امثال تقوایی و بیضایی و کیمیایی و مهرجویی می‌زنیم، که می‌بینید آنها دایره خلاقیت و توان‌شان در این سن و سال همچنان می‌جوشد و پیرمردهای ما ناتوان‌اند!

۳- اینجا خروجی سیستم‌های نظارتی، همین فیلمسازان پرکاری است که پشت سر هم برای شبکه نمایش خانگی و تلویزیون و سینما فیلم می‌سازند یا فیلم‌هایشان را به شماره می‌سازند اما جنگ ستارگان یک و دو و سه و چهار کجا، سری‌های وطنی کجا. 

۴- مستقل بودن جرم بزرگی‌ست. ترس دارد. چندسالی‌ست که چه فیلمسازان گیشه‌ها و چه فیلمسازان فستیوال‌ها دم از مستقل‌بودن می‌زنند یا دوست دارند مستقل باشند. تکلیف ناصر تقوایی‌ چیست که همیشه از این دو گروه منفک بوده اما همچنان آثارش در نظرخواهی‌های عمر، در سینما و تلویزیون، در صدر است؟

۵- مطمئن باشید اگر با تقوایی، با کیمیایی و بیضایی و حاتمی و حتی با کیارستمی و مهرجویی و چند فیلمساز درخشان دیگرمان بهتر از این رفتار می‌کردیم، روند سینمای ایران در یک سیر طبیعی به جایی می‌رسید که نه تنها جای فیلمسازان نسل جدید تنگ نمی‌شد، بلکه حالا در فهرست فیلم‌های عمر سینمای ایران، جای آن لیست همیشگی تکراری، فیلم‌های بیشتری از فیلمسازان ‌نسل‌های بعد از موج نو وجود داشت.


امید حق‌شناس

ارسال نظر