تماس با ما درباره ما
کد خبر: 802

یادداشتی کوتاه بر فیلم های سی و ششمین فیلم‌های جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

جشنواره فیلم کوتاه تهران
یادداشتی کوتاه بر فیلم های سی و ششمین فیلم‌های جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران
سینماآنلاین- در مدت برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران به تماشای چند اثر نشسته ایم که در ادامه، با یادداشتی کوتاه کیفیت آنها را بررسی می‌کنیم.
 
- به وقت قدیم یا جدید؟ - اثر کیان حجازی :
 
فیلمی صحنه پرداز، با طراحی‌های چشم‌گیر (نور، صدا و گریم) که قربانی قصه‌ای ضعیف می‌شود و با موقعیت‌های کمیکی که رنگ و بویی از موقعیت‌های ابزورد -که درخور فضای ایجاد شده بود- ندارند، عملا ایده‌ی اولیه را هدر می‌دهد.
 
- دم اژدها – اثر سعید کشاورز:
 
این فیلم به همراه یکی دو اثر دیگر وامدار فضاهای سینمایی و جهان‌بینی محمد کارت قرار دارند؛ چنان که محمد کارت در این فیلم نیز جایگاه مشاور را داشته است. داستانی تقریبا ملتهب اما کم شیوع که در موقعیتی نسبتا آشنا اتفاق می‌افتد. فیلم از محرکه‌ی ضعیفی برای خلق نقطه‌ی اوج استفاده می‌کند و در کنار دیالوگ‌های بسیار متشنج و صدابرداری ضعیف، به ناکام ماندن اثر کمک می‌کند.
 
- شوان- اثر بیژن زرین:
 
فیلم روایتی است از دنیایی آشنا که دغدغه‌ی فیلم‌ساز را برای به تصویر کشیدن مفاهیم مهم انسانی و معضلات اجتماعی بیان می‌کند. در این میان، طراحی صحنه‌ی مینیمال و تک بعدی بودن قصه، باعث کم رمق بودن این فیلم می ‌شود.
 
- پاندای قرمز- اثر علی پاک‌نیا:
 
فیلم جاذبه‌ی اولیه‌ای زیادی دارد. خلق موقعیتی که زندگی انسان‌ها را در یک لحظه دگرگون می‌کند در این اثر نه تنها یک بار، که دوبار اتفاق می‌افتد. بازی‌های خوب و طراحی گریم، صحنه و صدای خوب نیز باعث می‌شود که فیلم برای بار اول شما را راضی نگه‌دارد اما به دلیل وجود استعاره‌ای بعضی از مفاهیم و انتزاعات تصویری فیلم، لازم است تا بار دوم به تماشای این اثر نشست. آن‌گاه می‌توان در مورد کامل بودن یا نبودن فیلم صحبت کرد.
 
- لاری – اثر مجید فرهنگ:
 
یکی دیگر از فیلم‌هایی که تحت تاثیر فیلم‌سازی محمد کارت است. اگر فیلم «بچه‌خور» ساخته‌ی محمد کارت را دیده باشید دیگر نیازی به دیدن این فیلم ندارید و همین‌که داستان مورد نظر کارگردان را برایتان روایت کنند، فضای سازی این فیلم، برایتان کار دشواری نخواهد بود.

 

ارسال نظر