تماس با ما درباره ما
کد خبر: 487

توقف سریال‌های ترکیه ای در شبکه "اِم. بی. سی" عربستان

سینماآنلاین: شبکه تلویزیونی "اِم. بی. سی" متعلق به عربستان سعودی، پخش سریال‌های ترکیه‌ای را به دلیل تیره‌شدن روابط آنکارا با ریاض و برخی از کشورهای عربی متوقف کرد.

عربستان پخش سریال‌های ترکیه‌ای را متوقف کرد

به گزارش سینماآنلاین، این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که سریال‌های ترکیه‌ای در میان تماشاگران عرب، طرفداران بسیاری دارد.
 

"مازِن هایِک"، سخنگوی شبکه "اِم. بی. سی"، روز سه‌شنبه ۶ مارس/ ١۵ اسفند به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما تلاش خواهیم کرد که به جای سریال‌های ترک، تولیدات عرب با کیفیت بهتر را جایگزین کنیم. محصولاتی را نمایش خواهیم داد که ارزش‌ها و سنت‌های منطقه‌ای را نشان دهد
 

این شبکه تلویزیونی، از روز جمعه ٢ مارس نمایش سریال‌های ترک را متوقف کرده است؛ سریال‌هایی که در میان اعراب از بغداد تا کازابلانکا تماشاگران بسیاری دارد.
 

روابط عربستان سعودی و متحدان آن به ویژه امارات متحده عربی با ترکیه به دلیل مظنون بودن این کشورها به ارتباط آنکارا با گروه‌های مسلمان از جمله "اخوان‌المسلمین" مصر در ماه‌های گذشته رو به وخامت گذاشته است. این کشورها گروه‌های اسلام‌گرا را به عنوان تهدیدی برای منطقه می‌دانند.
 

از سوی دیگر از ماه ژوئن گذشته و پس از تحریم قطر از سوی عربستان و متحدان آن به اتهام پشتیبانی از تروریسم و ارتباط با ایران، ترکیه نیز حمایت خود از دوحه را پنهان نکرده است.
 

اما سخنگوی شبکه "اِم. بی. سی" تأکید کرده که قطع پخش روزانه 6 ساعت سریال‌های ترک در این شبکه، فقط به دلایل «فرهنگی» و «اقتصادی» صورت گرفته است. به گفته وی هزینه متوسط تولید یک ساعت سریال تلویزیونی عرب حدود 32 هزار تا 81 هزار یورو خواهد بود. این درحالی است که برای خرید هر سریال ترک باید مبلغی حدود 202 هزار یورو بپردازند.
 

بلافاصله پس از تصمیم شبکه "اِم. بی. سی"، در شبکه توئیتر هشتگی با عنوان «پخش سریال‌های ترک متوقف شد» ایجاد گشت و یکی از کاربران نوشت که «زندگی برای بعضی‌ها دیگر پایان یافته است».
 

شبکه تلویزیونی "اِم. بی. سی" توسط یک تاجر سعودی به نام "ولید ابراهیم" اداره می‌شود. وی پس از دستور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برای بازداشت برخی مقامات این کشور، در میان دستگیرشدگان بود و سه ماه را در زندان گذراند.
 

نشریه "فایننشیال تایمز"، چندی پیش نوشته بود که مقامات عربستان سعودی از وی خواسته بودند در ازای آزادی، از مقام خود در شبکه "اِم. بی. سی" کناره‌گیری کند، اما مقامات ریاض این خبر را تائید نکردند

 

ارسال نظر