تماس با ما درباره ما
کد خبر: 957

فراسو/ «هانری کربن» هالیوود!

شناخت روحانی از اسلام توسط «فورکاپولا»صحبت‌های تازه «فرانسیس فورکاپولا» کارگردان هالیوودی نشان داد که چهره‌های مطرح زیادی غیر از کافه نشینان پاریسی برای حضور در جشنواره جهانی فیلم فجر وجود دارد.

توجه فرانسیس فورد کاپولا به به شاهنامه فردوسی و قرآن

تاریخ و فرهنگی غنی ایران اسلامی آنقدر سرشار از معارف و مطالب غنی در حوزه‌های اخلاقی، الهی و انسانی است که باطن تشنه هر انسانی را  سیراب می‌کند. فردی که به این عالم جذب می‌شود شرقی و غربی ندارد و هر مسافر جست‌وجوگری می‌تواند سالکی برای این مقصود باشد. همانطور که مالکوم ایکس در این مسیر سرانجام الگوی مسلمانان آمریکایی شد.

اما اتفاق جالب دیگری که در این زمینه رخ داده است توجه کارگردان مشهور و بزرگ هالیوود یعنی «فرانسیس فوردکاپولا» کارگردان پدرخوانده و اینک آخرالزمان، صاحب جوایز اسکار و کن به شاهنامه فردوسی و قرآن است. 

سینما , سینمای جهان , هالیوود , جشنواره جهانی فیلم فجر ,

پوستری از فیلم پدرخوانده

در سال‌های قبل بود که صحبت‌های وی درباره شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی در کتاب صوتی انگلیسی این اثر سترگ ایرانی به صورت مقدمه توجه علاقه‌مندان فرهنگ ناب ایرانی و شعر و ادبیات ما را به خود جلب کرد. او در این مقدمه گفته بود: «تهیه این کتاب صوتی زندگی تازه‌ای به شاهنامه می‌بخشد. این یک تجربه همه جانبه است برای همه کسانی که دنبال داستان‌های حماسی واقعی می‌گردند  برای کسانی هم  که با این اشعار و حماسه‌ها آشنایند می‌تواند لذت تازه‌ای به همراه بیاورد.»

کوپولا  در یک فایل سه دقیقه‌ای از چگونگی تولید این اثر گفته است: « با شاهنامه توسط حمید رحمانیان که  کارشناس موسیقی و جلوه‌های شنیداری است آشنا شده است.  خواندن داستان‌هایی که یازده قرن همچنان زنده مانده‌اند و روایت پادشاهان ایرانی است برای وی جذاب و هیجان انگیز بوده است.»

سینما , سینمای جهان , هالیوود , جشنواره جهانی فیلم فجر ,

کتاب انگلیسی شاهنامه: حماسه شاهان ایرانی

او در بخشی دیگر از صحبت‌هایش می‌گوید که زمانی که اولین بار شاهنامه به دستش رسیده است آن را با اشتیاق خوانده است و احساس کرده که این کتاب در حد و اندازه حماسه گیل گمش و یا حماسه هومر بوده است. او رستم را سوپرمنی از دل تاریخ می‌خواند که در زمان نیاز پادشاهان او را فرامی‌خوانند.

جالب‌تر آنکه وی در همین ترک صوتی به آشنایی خود با اشعار رباعیات خیام هم اشاره کرده است که در دوران دبیرستان آنها را با علاقه خوانده است.

حالا در روزهای قبل این کارگردان مهم ایتالیایی که درباره جنگ، مافیا، سیاست و انسان فیلم‌های مهمی ساخته است درباره قرآن و اسلام سخنرانی کرده است. او در این سخنرانی که در نشست خبری شکل گرفته است با توجه به بحران‌های امروز که بشر با آن‌ها دست به گریبان است می‌گوید که خداوندی که اسلام و قرآن به ما معرفی می‌کند می‌تواند نجات‌بخش ما باشد.

کاپولا می‌گوید که دین اسلام در دو کلمه خلاصه می‌شود: بخشندگی و مهربانی که در همان صفحه اول قرآن دوبار روی آن تأکیید شده است.

ویدئوی سخنرانی کاپولا به نظر می‌رسد که در میان کارگردانان هالیوودی وی از معدود چهره‌هایی باشد که تا این حد با فرهنگ زیبای ایرانی-اسلامی ما آشنا باشد. شاید بتوان وی را مانند «هانری کربن» تشنه‌ای دانست که با فرهنگ غنی ملی-دینی ایران آشنا شده است و در حال آشنا کردن دیگر مردم مغرب زمین با این فرهنگ متعالی و باشکوه است.سینما , سینمای جهان , هالیوود , جشنواره جهانی فیلم فجر ,

 

 
 
 
 
 
 

 

هانری کربن از طریق علامه طباطبایی اسلام و ایران را به خوبی شناخت

نکته مهم آخر اینکه اگر فستیوال‌های جهانی به منزله درگاهی برای آشنایی هنرمندان بین‌المللی با فرهنگ و هنر کشور میزبان باشد، بدون شک جشنواره جهانی فیلم فجر در سال‌های اخیر غیر از یک مورد حرکت قابل قبولی در این زمینه نکرده است و بیشتر با آوردن منتقدان کافه‌ای و درجه دو و سه به این جشنواره بیشتر آب به آسیاب فیلمسازان ضدنظام و سیاه‌نما کرده است. منتقدانی که به جای تشکر و قدردانی از نظام و ملت که میزبان او بوده‌اند زمانی که فیلم‌های تلخ و سیاه ما به کشورهای آنان سفر می‌کنند آنها را ستایش می‌کنند و در مجموع داستان ما حکایت «آش نخورده و دهان سوخته» می‌شود.

سینما , سینمای جهان , هالیوود , جشنواره جهانی فیلم فجر ,

دبورا یانگ منتقد خارجی جشنواره‌ جهانی فیلم فجر

اما حضور چهره‌های مهمی مانند فوردکاپولا فرصتی بسیار مغتنم است برای جشنواره جهانی فیلم فجر تا میان سینما، هنر و فرهنگ ایرانی-اسلامی توسط این چهره جهانی بسیار مطرح پُلی با دیگر کشور و ملت‌ها زده شود تا دیگر مردم جهان نیز با این فرهنگ غنی آشنا باشند و سیاست‌گذاری فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از سال‌ها رخوت پوستی بیاندازد.

ارسال نظر