تماس با ما درباره ما
کد خبر: 491

انتقاد «رومن پولانسکی» از پوشش رسانه‌ای قتل شارون تیت

سینماآنلاین: پولانسکی فیلم جدید خود تحت عنوان «افسر و جاسوس» را برای اولین بار در جشنواره‌ی فیلم ونیز اکران می‌کند.

بیشتر افرادی که آزارم دادند مرا می‌شناسند

 

به گزارش سینماآنلاین، «رومن پولانسکی» این هفته با درام «افسر و جاسوس» در بخش مسابقه‌ی فستیوال فیلم ونیز حضور پیدا می‌کند. پذیرش فیلم او در جشنواره با انتقادات گسترده‌ای روبرو شد چرا که او مردی است که به تجاوز به دختری ۱۳ ساله به نام «سامانتا گایمر» در سال ۱۹۷۷ متهم است. گایمر علناً اعلام کرده که پولانسکی را بخشیده اما این مسئله موجب نشده که در عصر جنبش‌‌های ضد آزارجنسی حضور او در جشنواره با واکنش همراه نشود. این فیلمساز در کنفرانس خبری «افسر و جاسوس» می‌گوید شکنجه‌ی او در رسانه‌ها نزدیک به یک دهه پیش از برگزاری جلسات دادرسی تجاوز و با قتل «شارون تیت» آغاز شده است.


پولانسکی می‌گوید: «دید مردم نسبت به من، «تصویر» من، با مرگ «شارون تیت» شکل گرفت. وقتی که این اتفاق روی داد، با وجود آنکه ایام بسیار تلخی را سپری می‌کردم، مطبوعات بر این تراژدی چنبره زد و از آنجا که نمی‌دانستند چه واکنشی نسبت به آن نشان دهند، به نفرت‌انگیزترین شکل ممکن پوشش‌اش دادند، و تأکید کردند که من یکی از افراد مسؤل در قبال قتل او هستم.»


پولانسکی در ادامه می‌گوید: فیلم «بچه‌ی رزماری» برای مطبوعات گواهی بود در اینکه با شیطان ارتباط دارم! چند ماه به طول انجامید تا اینکه پلیس سرانجام قاتلین حقیقی را پیدا کرد، «چارلز منسون» و «خانواده‌»ی او. تمامی این مسائل هنوز مرا آزار می‌دهد. مانند گلوله‌ی برفی است که هرسال لایه‌ی دیگری به آن افزوده می‌شود. زنانی که من هرگز در عمرم ندیده بودم داستان‌های پوچی به زبان می‌آوردند و مرا کارهایی متهم می‌کردند که به قول خودشان نیم قرن پیش اتفاق افتاده بود.»


پولانسکی در مورد جلسات دادرسی تجاوز و واکنش‌هایی که تا به امروز ادامه دارد می‌گوید: «بیشتر افرادی که مرا آزار دادند نه مرا می‌شناسند و نه چیزی در رابطه با پرونده‌ی تجاوز می‌دانند.»


«رومن پولانسکی» در حالی در مورد قتل «شارون تیت» اظهار نظر می‌کند که این واقعه اخیراً در فیلم «روزی روزگاری هالیوود» به کارگردانی «کوئنتین تارانتینو» به تصویر کشیده شده است. داستان این فیلم در سال ۱۹۶۹ روی می‌دهد و هر دو شخصیت پولانسکی و تیت با بازی «رافال زاوروخا» و «مارگو رابی» در آن نقش دارند.


«آلبرتو باربرا» دبیر جشنواره‌ی ونیز و «لوکرسیا مارتل» رئیس هیأت داوران این دوره از حضور پولانسکی در ونیز ۲۰۱۹ حمایت کرده‌اند. فیلم «افسر و جاسوس» پولانسکی امروز جمعه ۳۰ آگوست اکران می‌شود.

 

ارسال نظر