تماس با ما درباره ما
کد خبر: 280

بیضایی: این جهان را چاره‌ای جز فرهنگ نیست

سینماآنلاین: بهرام بیضایی شب گذشته پیامی را به هجدهمین جشن انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر فرستاد.

خوشحالم که امروزه در پرسش‌های بیشمارم تنها نیستم

به گزارش سینماآنلاین، بهرام بیضایی شب گذشته پیامی را به هجدهمین جشن انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر فرستاد.

مشروح او در این پیام ویدئویی که برای حاضران در این جشن روی پرده رفت، به شرح زیر است:

دبیرکل محترم کمیسیون ملی یونسکو در ایران، انجمن منتقدان و نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، با سپاس اگر سال‌ها کاری از من برآمده به امید و انتظار پاداش و بزرگداشتی نبوده است که هر چه کردم، جست‌وجوی پاسخ پرسش‌های پرشمارم بود بی‌توقعی از کسی و سازمانی و بنیادی. از آن روز که دانستم پاسخ پرسش‌هایم پیش کسی نیست. و افتخاری که از مهر به من می‌بخشید من را پیش مادر و پدر نیکی ندیده‌ام سربلند می‌کنید که امیدی به من و کوشش‌های ناچیزم نبسته‌اند.

از طرفی این افتخار شایسته آن مدیران خوش‌اندیشی است، مواج میان انکار تاریخی خود و خود بزرگ پنداری که از ریشخندها و سماجت ایشان در اتلاف عمر هر که کاری از او برآید، سرسخت‌تر شدم. و بیش از آن به حق به لطف بایسته برخی پیشینیان و همراهان دور شده من است که از شتاب و واماندگی ایشان در رونویسی برخی شیوه‌های موفق اما زودگذر آموختم چه کارها نباید بکنم.

خوشحالم که امروزه در پرسش‌های بیشمارم تنها نیستم و چشم‌انداز پرسش از خود را از چشم دیگران دیدن به دیدن دیگران از چشم خود تغییر یافته و نمایش معاصر ایران دیگر آن راهی را نمی‌رود که با بدفهمی جهان خلاقه دیگران آغاز کرده بود. قدر لطف شما را می‌دانم و برای کسانی که جای بدل‌سازی‌های پوچ در کار آزمون‌های دانسته‌تر و ریشه‌دارترند نیرویی پایان ناپذیر آرزو می‌کنم. این جهان را چاره‌ای جز فرهنگ نیست.

 

حجم ویدیو: 14.09M | مدت زمان ویدیو: 00:01:55

ارسال نظر