تماس با ما درباره ما
کد خبر: 1175

گیل‌آبادی:امیدوارم روزی برسد نفسی که هنرمندان می‌کشند، عاریتی و قرضی نباشد

سینماآنلاین:مدیرعامل خانه تئاتر گفت:بیست سال پیش برای تأمین بیمه این قشر از کد کارگران شریف شیلات استفاده شده است. امیدوارم روزی برسد که هنرمندان از کد بیمه مشاغل هنری استفاده کنند و نفسی که می‌کشند، عاریتی و قرضی نباشد.

گلایه‌های مدیرعامل خانه تئاتر از وضع معیشتی تئاتری‌ها

به گزارش سینماآنلاین؛ مراسم پایانی نوزدهمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر برگزار شد.

این مراسم با حمایت صندوق اعتباری هنر، کمیسیون ملی یونسکو و خانه تئاتر، عصر پنج‌شنبه 30 مرداد 99 در سالن زنده‌یاد عباس کیارستمی و با رعایت دقیق و کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و نیز با اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار شد.

در ابتدای مراسم پس از پخش تلاوت آیاتی از قرآن مجید و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، دو بسته تصویری درباره برپایی و آماده‌سازی پیش از آغاز مراسم و نیز مشارکت جامعه تئاتری در همراهی با جامعه پزشکی در مقابله با شیوع بیماری کرونا پخش شد.

در ادامه «فرزاد حسنی» که اجرای مراسم را به عهده داشت، ضمن خوشامدگویی به حضار، از دلایل نحوه برگزاری محدود مراسم امسال سخن گفت و ادامه داد: این سالن، طی سال‌های گذشته لبالب از جمعیت بود و شرایط پیش آمده منجر شد به این حضور حداقلی از افراد که با فاصله‌گذاری کنار هم نشسته‌اند؛ اما همین که پس از مدت‌ها توانسته‌ایم همدیگر را در یک مراسم رسمی فرهنگی-هنری ببنیم، نعمت بسیار بزرگی است. امید که از این شرایط سخت عبور کنیم.

حسنی در ادامه گفت: هیأت مدیره انجمن منتقدان تئاتر برای ادای تعهد به جامعه رسانه‌ای نمایش کشور این مراسم را برگزار کرده و این پیش‌گویی را هم کرده است که به امید خدا در سال 1400 به شرط حیات، حتی اگر سنگ هم از آسمان ببارد و اگر هنوز هم کرونا مهمان ما باشد، انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، جشن 20 سالگی خود را در قرن جدید، با همان جلال و شکوهی که انتظارش را داریم، به شکل کامل و با معرفی برگزیدگان در هر دو عرصه صحنه و رسانه برگزار خواهد کرد.

او در این بخش از حامیان برپایی این رویداد فرهنگی، مهندس سیدحسین سیدزاده (مدیرعامل صندوق اعتباری هنر)، دکتر حجت‌الله ایوبی (مدیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران)، دکتر شهرام گیل‌آبادی (مدیرعامل خانه تئاتر)، دکتر علیرضا تابش (مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی) و اعضای هیأت مدیره مرکزی خانه تئاتر و نیز هیأت مدیره انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران تئاتر تشکر کرد.

گیل‌آبادی: امیدوارم روزی بیاید و نفسی که هنرمندان می‌کشند، عاریتی و قرضی نباشد

در ادامه دکتر شهرام گیل‌آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر با تشویق حضار روی صحنه آمد و طی سخنانی با شکرگذاری بابت سلامت حضار از انجمن منتقدان خانه تئاتر بابت عمل به وعده و برپایی هرچند دشوار این مراسم تشکر کرد و گفت: از شما ممنونم که با همت خود نگذاشتید امسال چراغ این نشست خوب و معرفت‌اندیش خاموش باشد.

او همچنین در سخنان خود ضمن گلایه از شرایط حاکم بر جامعه مطبوعاتی و رسانه‌ای در حوزه تئاتر اظهار داشت: متاسفم که تئاتر، که فرهنگ اندیش و معرفت باور است و بن مایه و ریشه فکری و اندیشگی و فرهنگی دارد و با هیچ هنر دیگری قابل قیاس نیست، روز به روز در کشور ما با بی‌برنامگی هر چه تمام‌تر روبه‌رو شده و افولش را می‌بینیم.

گیل‌آبادی با اشاره به پنج محور اساسی مدیریت که زیرمجموعه چشم‌انداز قرار می‌گیرد، گفت: حوزه فکری معرفتی جامعه امروز ما چشم‌انداز و نقشه ارتباطی که در حوزه همبستگی و پیوستگی ایجاد شبکه ارتباطی می‌کند، نداریم و اهالی هنر و رسانه‌ که در جامعه توسعه فکری ایجاد می‌کنند، در بی پناهی هر چه تمام‌تر با اقتضائات خودشان در حال حرکت هستند و نه تحت برنامه‌ای خاص. وقتی به اینجا می‌رسیم کشف نقطه استراتژیک سخت نیست، چون اصولا فکری برای ایجاد چشم‌انداز و مدیریت فرهنگی نشده و سالیان سال اقتضایی عمل کرده‌ایم.

مدیرعامل خانه تئاتر در ادامه ضمن انتقاد از نداشتن جایگاه جدی برای اهالی فرهنگ و هنر امروز، از مدیرانی که از جایی آمده‌اند و مدتی مدیر فرهنگی هستند و دست آخر هم شاید دیگر به این عرصه دیده نشوند، گلایه کرد و گفت: سوالات فراوانی داریم که برآمده از زخم‌هایی است که روی سینه ماست. این روزها بچه‌های رسانه که امروز به مدد انجمن منتقدان خانه تئاتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، روزگار سختی را می‌گذارنند. باید توجه داشت که تئاتر مثل موسیقی نیست که دانلود هشت برابری داشتنه باشد و اقتصاد موسیقی از آن منتفع شود. مثل سینما نیست که وی‌او‌دی ها، با زدو بند پنهان و آشکاری که به وجود می‌آورند، انتفاعی را رقم بزنند. تئاتر باید نفس به نفس تماشاگر خود حرکت کند. چه کسی برای برای حمایت از این قشر فکر کرده‌ است و آیا اساسا مسئولین فرهنگی ما دغدغه ادامه حیات و امرار معاش اهالی تئاتر را دارند؟

گیل‌آبادی گفت: صدوبیست میلیارد تومان کمک ایام بیکاری در قیاس با نیازمندی‌های جامعه هنری ما که سالیان سال از رسیدن به حق طبیعی و منطقی خود بازمانده‌اند، حتی یک قطره هم نیست و تأمین نشدن حقوق انسانی هنرمندان، نتیجه عملکرد مدیران فرهنگی است چنانچه هنرمند تئاتر ما بیمه تامین اجتماعی درستی ندارد و بیست سال پیش برای تأمین بیمه این قشر از کد کارگران شریف شیلات استفاده شده است. امیدوارم روزی برسد که هنرمندان از کد بیمه مشاغل هنری استفاده کنند و نفسی که می‌کشند، عاریتی و قرضی نباشد.

او با این وجود از اهالی رسانه در حوزه تئاتر خواست تا در حوزه آگاهی‌بخشی، اطلاع رسانی، نقد، تحلیل و نگاه به آینده سعی بیشتری داشته باشند.

در بخش دیگری از مراسم، کلیپ جذابی با عنوان «با کرونا می‌رقصند» در ستایش مدافعان سلامت پخش شد که ساخته مسعود و سعید برزی بود؛ پس از آن نیز کلیپ معرفی هیأت داوران نوزدهمین مسابقه سالیانه مطبوعاتی انجمن منتقدان خانه تئاتر (دکتر مه‌ناز رونقی، دکتر یونس شکرخواه، دکتر امین روشن و استاد سیف‌الله صمدیان) و جلسات داوری آثار روی پرده رفت؛ در ادامه فرزاد حسنی اعلام کرد که در این دوره 69 تن از 36 رسانه با پرکردن فرم تقاضا، متقاضی شرکت در این رویداد فرهنگی بودند. روز 12 خرداد فراخوان این دوره از مسابقه منتشر و در روز 9 تیر به مدت 5 روز تمدید شد. هیأت داوران 21 تیر معرفی شدند که پس از چهار هفته بررسی آثار در بخش‌های هفت‌گانه، جلسه آخر خود را در 16 مرداد برگزار کردند که در پی آن، نتیجه نهایی این تنها رقابت تخصصی و سالیانه مطبوعاتی در حوزه تئاتر مشخص شد و تمامی آثار به شکل کدگذاری‌شده در این رقابت شرکت کرده بودند و داوران هنگام بررسی آثار از نام نویسنده و رسانه، مطلع نبوده‌اند.

او در ادامه به بیانیه هیأت داوران این دوره مسابقه مطبوعاتی انجمن منتقدان خانه تئاتر که اوائل هفته جاری رسانه‌ای شد اشاره کرده که در آن آمده بود: «هیأت داوران بر این باور است که با وجود کم‌رمق بودن برخی از بخش‌ها، چشم‌انداز نوشتاری تئاتری قابل‌تأمل بوده و پلاتوی نوزدهم انجمن، تلاشی است برای جای‌دادن صورتک امید بر پرتره انسان معاصر».

در این بیانیه ضمن ارزیابی آثار مورد بررسی قرار گرفته در بخش‌های مختلف، به این نکته اشاره شد که «گزارش‌های حوزه تئاتر، در این دوره کم‌جان و کم‌نفس بوده و گویی اهمیت گزارش در تئاتر از نگاه اهل مطبوعات به دور مانده است» و به این دلیل، نامزد و برگزیده‌ای در این بخش معرفی نشده است.

در ادامه مراسم، هیأت داوران نوزدهمین مسابقه سالیانه مطبوعاتی انجمن منتقدان خانه تئاتر روی صحنه حاضر شده و لوح تقدیر و هدیه نقدی برگزیدگان را همراه با یک دسته گل به ایشان اهدا کردند.

برگزیدگان نوزدهمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر

بخش گفت‌وگو:

رتبه اول: «محسن خیمه‌دوز» از ماهنامه سینما و ادبیات

نامزدها: محسن خیمه‌دوز (ماهنامه سینما و ادبیات)، سبا حیدرخانی (خبرگزاری ایلنا)، فاطمه فلاح (خبرگزاری هنرآنلاین)

در این بخش «محسن خیمه‌دوز» پس از دریافت جایزه خود در این بخش با تشکر از داوران یاد شادروان «همایون خسروی دهکردی» صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول فقید «سینما و ادبیات» و «خسرو خورشیدی» طراح هنری برجسته تئاتر، سینما و تلویزیون که بعد از پنجاه سال این نخستین گفت‌وگویی بود که من با او انجام دادم و مورد توجه داوران قرار گرفت.  

حسنی در ادامه صحبت خیمه‌دوز در این زمینه گفت: من همیشه معتقدم که غیر از گفت‌وگو شونده، این گفت‌وگوکننده است که یک گفت‌وگوی خوب را شکل می‌‌دهد.

بخش نقد:

رتبه اول: سمیرامیس بابایی از ماهنامه دنیای تصویر

نامزدها: سمیرامیس بابایی (ماهنامه دنیای تصویر)، وحید عمرانی (روزنامه اصفهان امروز)، دکترشهرام خرازی‌ها (ماهنامه نمایش)

بخش یادداشت:

رتبه اول: «محسن خیمه‌دوز» از روزنامه شرق

نامزدها: محسن خیمه‌دوز (روزنامه شرق)، امید بی‌نیاز (سایت آفتاب)

«محسن خیمه‌دوز» در این بخش نیز پس از دریافت جایزه خود گفت: من چندین نوبت در این مراسم جایزه نقد را گرفته‌ام و از لطف داوران و زحمت انجمن منتقدان خانه تئاتر، ممنونم. در این جایزه هم یک افتخار است و هم یک طنز. طنزش این است که ما در جامعه‌ای جایزه نقد را می‌دهیم و می‌گیریم که سابقه نقادی نداشته و هنوز هم ندارد. افتخارش این است که یک نهاد کوچک به نام انجمن منتقدان تئاتر بنیان‌گذار احیای مفهوم نقد در جامعه تئاتری شده که امیدوارم ریشه بگیرد و تبدیل به یک درخت تنومند شود.    

بخش ترجمه:

رتبه اول: نسرین فلاحی از ماهنامه شبکه آفتاب (محمدرضا فرزاد دبیر بخش تئاتر این ماهنامه جایزه را به نمایندگی از او دریافت کرد)

نامزدها: نسرین فلاحی (ماهنامه شبکه آفتاب)، مسلم آئینی (فصلنامه نمایش)، معین محب‌علیان (دفتر مطالعات تئاتر)

بخش مقاله:

رتبه اول مشترک: مقاله ژورنالیستی «محمد منعم» از ماهنامه شبکه آفتاب و مقاله پژوهشی «حمید امجد» از مجله دفترهای تئاتر نیلا

نامزدها: محمد منعم (ماهنامه شبکه آفتاب)، دکتر حمید امجد (مجله دفترهای تئاتر نیلا)، عسل عصری ملکی (فصلنامه علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی)

در این بخش دکتر «حمید امجد» پیشنهاد داد برای این که بتوان روی کل کیفیت تولید فرهنگی در حوزه مقالات تئاتری تأثیرگذاشت و دیگر شاهد تکرار نام‌های همیشگی نبود، این راه وجود دارد که در یک گزینش چند مرحله‌ای انجمن منتقدان تئاتر و تصمیم‌گیرندگان و داورانش در طول سال شکارگر آثاری باشند که تولید می‌شود و نه فقط آنچه کسانی در مهلت مشخص فراخوان سالیانه به این رویداد ارسال می‌شود.

«محمد منعم» نیز کسب جایزه مشترک با دکتر «حمید امجد» در این بخش را افتخاری برای خود دانست و ضمن تأکید بر آموخته‌های خود در زمان دانشجویی، از جایگاه او قدردانی کرد.  

بخش عکس:

رتبه اول: کیارش مسیبی برای مجموعه عکس‌های ارسالی

نامزدها: کیارش مسیبی، حمید رضایی و مریم ملک‌مختار

در بخش پایانی مراسم با دعوت از جواد اعرابی (از اعضای هیأت مدیره انجمن)، خدمات و زحمات هیأت داوران این دوره از مسابقه سالیانه انجمن با اهدای لوح تقدیر، هدیه نقدی و نیز دسته‌گل ارج گذاشته شد.

پایان‌بخش این مراسم، استقبال از ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) و یاران باوفایش بود که با ورود شمع به صحنه و قرار گرفتن آن روی میز نمادین ماه محرم، و نیز پخش تصنیف خاطره‌انگیز «شب دهم» اثر فردین خلعتبری با صدای علیرضا قربانی و شعر زنده‌یاد افشین یدالهی شکل گرفت.

از چهره‌های حاضر در این مراسم محدود می‌توان به: مسعود فروتن، سیدغلامرضا کاظمی دینان، مریم کاظمی و ژیلا اسماعیلیان اشاره کرد.

این مراسم حسب اعلام پیشین دست‌اندرکاران برگزاری آن، رأس ساعت 18 آغاز و رأس ساعت 19 روز پنجشنبه 30 مرداد به پایان رسید.

 

ارسال نظر